Latest News
Established 1980
An ISO 9001: 2008 CERTIFIED SCHOOL
Recognized by the Deptt. of Education Delhi vide No. F.Zone-28 (w)/4853-D.D.E (cd) 450 and affiliated to the Central Board of Secondary Education vide No. CBSE/Affiliated 2730089/2001/20442-54
Contact Us
EVENTS FOR THE MONTH
Earth Day celebrated on 26th April 2019 .

School re-opens on 1st July 2019 after Summer Vacation .

Reopening of classes 6th to 8th is on 25th March 2019

Women s day celebrated on 8th March 19


School Cabinet

 

 

 

 

 

CABINET FOR YEAR 2019-2020

 

 

 

 

SR. NO

PORTFOLIO

NAME

CLASS

1.

HEAD BOY

ROHIT KHANNA      

XII-RUBY

2.

HEAD GIRL 

SHRUTI SINGH            

XII-RUBY

3.

JR. HEAD BOY

AARAV SAHAY                     

V-TULIP

4.

JR. HEAD GIRL

ATHENA AMARJEET          

V-TULIP

5.

DISCIPLINE HEAD

 MAYANK TIWARI                       

XII-D

6.

CULTURAL HEAD

DEEYA SETHI          

XII-R

7.

SPORTS HEAD

ABHIRAJ KUMAR      

XII-D

8.

ECO CLUB HEAD

CHAHAT BAGRI        

XII-E

9.

YCS HEAD

UJWAL KONGARI                     

XII-E

10.

HEAD MONITOR

SANYA           

XII-D

11.

HEAD PREFECT

RISHI HANDA                      

XII-D

12.

G.K. HEAD

SANJANA VERMA

XII-D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CABINET FOR YEAR 2019-2020

 

 

 

 

SR. NO

PORTFOLIO

NAME

CLASS

1.

ASST. HEAD BOY

TEJAS GOSWAMI                 

XI-E

2.

ASST. HEAD GIRL 

MUSKAN DANIEL         

XI-D

3.

ASST. DISCIPLINE HEAD

BHIVYA MADAAN               

XI-E

4.

ASST. CULTURAL HEAD

MAYANK YADAV                     

XI-D

5.

ASST. SPORTS HEAD

ARSHIA ASRANI

XI-E

6.

ASST. ECO CLUB HEAD

JAYANT ANAND        

XI-E

7.

ASST. YCS HEAD

JOBINA MARTIN

XI-E

8.

ASST. HEAD MONITOR

GAUTAM SAHNI             

XI-D

9.

ASST. HEAD PREFECT

SANSKRITI CHADHA                

XI-E

10.

ASST. G.K. HEAD

MANAV VIJ                  

XI-E

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MONITOR

 

S.NO

NAME

CLASS

1.

KARTHIK KAMAL

I

2.

PEAR JULKA

II

3.

ADEEDEV KAPOOR

III

4.

HARSHITA BAKSHI

IV

5.

JITANSHU BHAT

V

6.

SHAIFA AHMAD

6R

7.

SAMARTH LAMBA

6E

8.

SAARTHA

6D

9.

GORANG MIRDHA

7R

10.

EKTA ARORA

7E

11.

VIDHISHA CHITRA

7D

12.

PUSHKAR RAJ MANCHANDA

8R

13.

YASHNA VERMA

8E

14.

NAMIT SHARMA

8D

15.

KASHVI DUGGAL

9R

16.

AKRITI DUBEY

9E

17

ADITYA BHATT

9D

18.

PRABAL

10R

19.

KRITIKA

10E

20.

EKANSH SEHGAL

10D

21.

NANDINI KHANDELWAL

11R

22.

MITHIL KURDICA

11E

23.

GUNGEET KAUR 

11D

24.

NISCHAT MAHAMANA

12R

25.

HAVISHA KAKAR

12E

26.

NIKHIL UJJINWAL

12D

 

 

 

 

 

 

 

 

PREFECTS

 

S.NO

NAME

CLASS

1.

ANANYA SINGHAL

I

2.

GURKIRAT SINGH

II

3.

REET MAHNA

III

4.

RONNIE STEPHEN

IV

5.

ARONA B MATHEW

V

6.

ISHAN

6R

7.

HARGUN KAUR

6E

8.

ARJIT

6D

9.

NISHU NEGI

7R

10.

JASRAJ SINGH DHANJAL

7E

11.

NEIL SHARMA

7D

12.

VANSHIKA RAWAT

8R

13.

VIGHNESH P. RAI

8E

14.

ANNY KUJUR

8D

15.

SAMARTH GUPTA

9R

16.

YASH NEGI

9E

17.

YASHNA

9D

18.

NISHTA K

10R

19.

DANIEL

10E

20.

SNEHA PINGOLIA

10D

21.

SIDHARTG JALUTHRIA

11R

22.

JASMINE

11E

23.

SWASTIK

11D

24.

ANANYA PAUL

12R

25.

UTKARSH WADHWA

12E

26.

SANIYA KHAN

12D

NEWS UPDATES
Important Letter to Parents from CBSE

Modalities and Schedule for class XII Verification of Marks, etc

Noise Awareness

National Sports Day

Bible Quiz Competition

Miss Seema attended a workshop on Information Technology

Contact Us
Website: www.stmichaelprd.in